0

Treaty of Waitangi

Posted on wtorek, 5 lutego 2013

6 lutego w Nowej Zelandii świętuje się rocznicę podpisania Traktatu Waitangi. Został on podpisany w 1840 r pomiędzy reprezentantami Wielkiej Brytanii a przedstawicielami kilku plemion maoryskich. Ogólnie rzecz biorąc Traktat włączył Nową Zelandię do Imprium Brytyjskiego, przyznał Maorysom prawa do ziemi i ustanowił ich obywatelami brytyjskimi. Traktat został spisany w języku angielskim oraz maoryskim, ale obie wersje różnily się między sobą. Przez lata rożniło się także podejście Nowozelandczyków i Maorysów do traktatu. Ze względu na kontrowersje co do tłumaczeń i legalności traktatu w roku 1975 wydano ustawę o Traktacie Waitangi, która usankcjonowała traktat i powołała do życia Trybunał Waitangi.

Traktat Waitangi jest jednak wciąż bardzo kontrowersyjnym dokumentem i bardziej dzieli niż łączy. Zazwyczaj w tym dniu odbywają się także protesty i przepychanki, i zamiast świętowania dzień zamienia się w polityczny cyrk. Brzmi znajomo?  

O Traktacie powiedziano i napisano już wiele, ja celowo nie zagłębiam się w temat, bo to nie mój kraj, nie moja historia i nie moje miejsce do komentowania i oceniania czegoś czego nie dokońca rozumiem i nie za dużo wiem :) 

A tutaj reprodukcja orginału Traktatu która wisi w Muzeum Narodowym Te Papa w Wellington:


Discussion

Leave a response